• GODZINY PRACY, ZADANIA PEDAGOGA SZKOLNEGO

Pedagog szkolny - mgr Alicja Czerniawska

Zapraszam Uczniów, Rodziców, Nauczycieli

Drogi Uczniu, zwróć się do pedagoga szkolnego, gdy:

1. Czujesz, ze nikt Cię nie rozumie, jesteś samotny.

2. Nie potrafisz porozumieć się z nauczycielami.

3. Masz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji.

4. Masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać.

5. Chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem.

6. Chciałbyś z kimś porozmawiać.

7. Chciałbyś pomóc innym, nie wiesz w jaki sposób.

8. Masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić.

9. Przyjdź także z każdą sprawą, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić.

Drogi Rodzicu, zwróć się do pedagoga szkolnego gdy:

• niepokoi Cię zachowanie Twojego dziecka;
          • chcesz porozmawiać o dziecku i Twoich z nim relacjach;
          • masz pytania dotyczące wyników w nauce i  funkcjonowania Twojego dziecka w szkole;
          • potrzebujesz wsparcia w procesie wychowania;
          • masz pytania i nie wiesz do kogo się z nimi zwrócić;
          • szukasz pomocy.

Drogi Nauczycielu, zwróć się do pedagoga szkolnego gdy oczekujesz:

• pomocy w zdiagnozowaniu przyczyn trudności w nauce i niepowodzeń szkolnych uczniów;
          • analizy opinii o uczniach z poradni psychologiczno-pedagogicznej;
          • wspierania w podejmowaniu działań wychowawczych i profilaktycznych wynikających z programu wychowawczo -   profilaktycznego;
          • wsparcia w rozwiązywaniu problemów wychowawczych dotyczących uczniów (np. indywidualnych rozmów z uczniami, rodzicami uczniów sprawiającymi różnego rodzaju problemy wychowawcze).

Do zadań pedagoga należy w szczególności:

1. prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia przyczyn niepowodzeń edukacyjnych oraz wspierania mocnych stron uczniów;
          2. diagnozowanie sytuacji wychowawczych w przedszkolu, szkole lub placówce w celu rozwiązywania problemów wychowawczych oraz wspierania rozwoju uczniów;
          3. udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb;
          4. podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży;
          5. minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów;
          6. inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych;
          7. pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów;
          8. wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Pedagog prowadzi dla uczniów:

• Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne indywidualnie i w grupach do 5 osób.

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne są rodzajem terapii pedagogiczne , ukierunkowanej na korygowanie i kompensowanie zaburzeń psychoruchowych dziecka jako jednej ze szczególnie ważnych przyczyn niepowodzeń w szkole. Zajęcia dedykowane są głównie dzieciom, którym brak opanowania pewnych umiejętności utrudnia prawidłowy rozwój.

• Zajęcia z programem „Przyjaciele Zippiego”

PROGRAM „PRZYJACIELE ZIPPIEGO”

W naszej szkole realizowany jest Program  "Przyjaciele Zippiego", który adresowany jest do dzieci w wieku 5 – 9. Jest to międzynarodowy program Partnership for Children, charytatywnej organizacji z Wielkiej Brytanii. Ma on na celu promocję zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia młodszych dzieci, poprzez rozwój ich umiejętności komunikacyjnych i społecznych, ułatwiających dobre funkcjonowanie w grupie, nawiązywanie przyjaźni, radzenie sobie z problemami i trudnościami. Program został stworzony specjalnie dla dzieci o różnym poziomie umiejętności. Uczy dzieci jak radzić sobie z codziennymi problemami, jak nazywać uczucia, jak o nich rozmawiać oraz jak najlepiej dobierać sposoby radzenia sobie. Program zachęca również do współpracy i pomagania innym dzieciom.

Program uczy dzieci:
          · Jak rozpoznawać własne uczucia i jak o nich rozmawiać,
          · Jak mówić to, co chce się powiedzie,
          · Jak słuchać uważnie,
          · Jak prosić o pomoc,
          · Jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie,
          · Jak radzić sobie z samotnością i odrzucenie,

· Jak mówić przepraszam,
          · Jak radzić sobie w sytuacjach , kiedy jest się krzywdzonym,
          · Jak rozwiązywać konflikty,
          · Jak radzić sobie ze zmianą i stratą, miedzy innymi ze śmiercią,
          · Jak adaptować się do nowych sytuacji,