• BEZ GRANIC:NAUKA-PRACA-ŻYCIE 2020-2021

        •  

          W Szkole Podstawowe nr 1 realizowany był Projekt Unijny „Bez granic: nauka - praca - życie” w ramach Programu Orientacji Zawodowej na pograniczu polsko-niemieckim 2019-2021r. Od marca 2019r. zaplanowano do realizacji zajęcia z architektury, krawiectwa, kulinarne, techniki, ogrodnictwa, informatyki, laboratorium (które cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów).

          Podczas zajęć z architektury (prowadząca p. Iwona Hrabska) uczniowie dowiedzieli się, czym zajmuje się architekt i jaka jest specyfika zawodu architekta – połączenie aspektu technicznego i twórczego. Zapoznali się z definicją pojęcia architektury jako dziedziny zajmującej się kształtowaniem przestrzeni. Szerzej wyjaśnione zostało pojęcie urbanistyki i rola architekta miejskiego. Uczniowie obejrzeli plany, rysunki i zdjęcia przedstawiające miasta. Wykonali makietę fragmentu miasta.

          Zajęcia krawieckie (prowadzaca p. Monika Czaińska) mają duże znaczenie w kontekście kształcącym, wychowawczym i praktycznym. Doskonaliły koordynację wzrokowo – ruchową, uczyły precyzji manualnej, wyrabiały smak estetyczny, przyzwyczajały do wysiłku, uczyły cierpliwości i wytrwałości, ale przede wszystkim znajdowały zastosowanie w życiu. Na zajęciach krawieckich młodzież miała szansę zaprezentować wykonane przez siebie wyroby, a także możliwość poszerzenia wiadomości i umiejętności potrzebnych do wykonania określonego zadania.

          Zajęcia informatyczne (prowadzący p. Mariusz Naruszewicz) stały się okazją do zapoznania z szeroko pojętym zawodem informatyka. Były one okazją do poznania budowy komputera oraz strony www. Wykorzystany do tego celu prosty program pozwolił na dobre poznanie struktury dokumentu zgodnie z najnowszymi standardami.

          Prace ręczne – technika (prowadząca p. Monika Czaińska) znalazły uznanie w szkole ze względu na swoje walory kształcące, wychowawcze i praktyczne. Kształciły one oko i rękę, wyrabiały poczucie estetyki, przyzwyczajały do wysiłku, uczyły wytrwałości oraz znajdowały zastosowanie w życiu codziennym. Dodatkową cechą zajęć było poznanie właściwości przetwarzanych materiałów, technik przetwarzania oraz wdrażanie bezpiecznych sposobów prac z urządzeniami elektrycznymi i substancjami szkodliwymi.

          Głównym założeniem zajęć z ogrodnictwa (prowadząca p. Monika Klaszczyńska) było kształtowanie nowych umiejętności i zdobywanie wiedzy z zakresu opieki nad roślinami, zrozumienia zjawisk występujących w przyrodzie, projektowania terenów zieleni, jak również posługiwania się narzędziami i sprzętem ogrodniczym. Poprzez zajęcia w plenerze uczniowie przybliżali sobie wiedzę na temat pracy ogrodnika oraz próbowali własnych sił przy zajęciach ogrodniczych.

          Na zajęciach kulinarnych (prowadząca p. Marta Broniarska) uczniowie spotkali się m.in. z dietetykiem, który zapoznał ich z zasadami prawidłowego odżywiania w wieku szkolnym oraz zaproponował zdrowe zamienniki cukru. Uczestnicy zajęć poznali również sposoby na dobrą organizację pracy w kuchni, zapoznali się z zasadami savoir vivre przy stole, nauczyli się obsługiwać sprzęt AGD, czytać przepisy kulinarne oraz sprzątać swoje stanowisko pracy. Oprócz teorii uczniowie przygotowywali m.in. soki owocowo-warzywne, sorbety owocowe, piekli rogaliki, pizzerinki, gofry. Zajęcia nie tylko rozwinęły ich zainteresowania kulinarne ale nauczyły samodzielności, zaradności i pracy w grupie.

          Zajęcia z laboratorium (prowadzący p. Mariusz Naruszewicz) miały na celu pokazanie dzieciom, że chemia jest z nami zawsze. Towarzyszy nam w życiu codziennym: podczas pieczenia ciasta, gotowania jajek czy też dodawania cytryny do herbaty. Uczniowie podczas zajęć mieli okazję stać się laborantami - sami posługiwali się szkłem i sprzętem chemicznym.

          Dzięki udziałowi w tym projekcie uczniowie mieli możliwość zapoznania się z różnymi zawodami, szczególnie tymi z najbliższego otoczenia. Zajęcia wzbudzały zainteresowanie zróżnicowaną działalnością zawodową, kształtowały pozytywny stosunek do pracy oraz wyrabiały nawyk systematyczności i obowiązkowości w  pracy, a także zachęcały do współpracy w zespole.

          Zdjęcia z przeprowadzonych zajęć w Albumie fotograficznym.