Co czeka nas w listopadzie...
Spotkanie Samorządu Uczniowskiego z Radą Rodziców
Jak co roku Samorząd Uczniowski naszej szkoły spotyka się z przewodniczącą Rady Rodziców p. A. Chmiel. Podczas spotkania omówiono różnego rodzaju działania i plany, które wspólnie chcemy przeprowadzić. Pomysłów jest wiele. Spotkanie odbyło się przy poczęstunku, które zasponsorowała Rada Rodziców szkoły Sp1 w Strzelcach Kraj.
inf. M. Broniarska
Jak należy myć ręce
#SzkołaPromującaZdrowie
Niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień Mycia Rąk i z tej okazji w dniu dzisiejszym uczniów klas pierwszych odwiedziły panie z Powiatowego Szpitala w Drezdenku, które uświadomiły naszym wychowankom, że mycie rąk to bardzo ważna sprawa, a technika mycia rąk ma kluczowe znaczenie. Dzięki specjalnej lampie uczniowie mogli zobaczyć czy ich ręce mimo stosowanego płynu są rzeczywiście czyste Uczniowie otrzymali ulotki w jaki sposób prawidłowo myć ręce. Bardzo dziękujemy za przemiłą wizytę w ramach profilaktyki prozdrowotnej.
inf. M. Kołodziej
26
Podsumowanie konkursu "Tu kwitnie wyobraźnia"
Na konkurs plastyczny Tu kwitnie wyobraźnia otrzymaliśmy 49 prac - wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Najciekawsze prace zostały dzisiaj nagrodzone! Laureaci konkursu i dwie osoby wyróżnione otrzymały nagrody i dyplomy. Prace laureatów można zobaczyć na wystawie w bibliotece szkolnej. Zachęcamy do odwiedzania biblioteki, bo to przecież TU KWITNIE WYOBRAŹNIA.
Biblioteka szkolna
14
Wspólne czytanie książek...
Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek. Z tej okazji świetliki z klasy 3 c przeczytaly oraz wysłuchały ciekawej opowieści o piratach. Dowiedziały się również co nieco o audiobookach. Dzieci wykonały również fantastyczne ilustracje do poznanej publikacji, relaksując się przy dźwiękach szumiącego morza. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że biblioteka jest fantastycznym miejscem.
inf. M. Klimek
Wspomnienie pana Mariana Płachty - (ur. 15.10.1937- zm. 19.10.2023)
Wspomnienie pana Mariana Płachty - (ur. 15.10.1937- zm. 19.10.2023)
"Pana Mariana Płachtę wspominam jako uczennica i jako pracownik. Ta postać towarzyszyła mi już wtedy, gdy jako pierwszoklasista przekroczyłam próg mojej szkoły. W starszych klasach uczył nas młotków i trzeba przyznać, że były to zajęcia z prawdziwego zdarzenia. I pamiętam też, że jak nikt potrafił nas uczniów uspokoić, bez krzyku, bez słów, tylko stojąc i patrząc na nasze szkolne szaleństwa. Stawał w progu klasy i.... zapanowała natychmiast cisza. A potem przyjął mnie do pracy jako młodego, nieopierzonego nauczyciela. Miał do nas nauczycieli dużo spokoju i szacunku... I pamiętam Go również z czasów, gdy był już na emeryturze. Jakże się zawsze cieszył, gdy nadchodziła wiosna! Mógł w końcu spędzać czas na swojej działce, wśród ukochanych roślinek. Ależ dostawał wiatru w skrzydła na myśl o pomidorach, ogórkach, marchewce! A teraz zostawił wszystko i będzie uprawiał już inny ogródek. Dziękuję Panie Marianie, że kiedyś, dawno temu złożył Pan podpis na mojej umowie o pracę, że włączył mnie Pan do grona swoich nauczycieli."
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci p. Mariana Płachty, który do 1991 r. przez 10 lat - pełnił funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Strzelcach Krajeńskich. Urodził się 15 października 1937 w Zbyszycach (gmina Gródek nad Dunajcem). Ukończył Liceum Pedagogiczne w Nowym Sączu i za sprawą skierowania (nakazu) pracy, trafił do szkoły w Ogardach, w której przez 11 lat był nauczycielem. W 1966 roku rozpoczął pracę w strzeleckiej „Jedynce”, w której był nauczycielem, wicedyrektorem i dyrektorem. Po przejściu na emeryturę, był jeszcze przez 14 lat - bo aż do 2005 roku - związany z naszą szkołą, w której pracował jako kierownik administracyjno-gospodarczy. Za kadencji pana Mariana Płachty została m. in. rozbudowana szkoła o segment dla uczniów klas I-III, który znacząco poprawił wówczas warunki nauki i pracy uczniów, i całej kadry pedagogicznej. Szkole – z pełnym zaangażowaniem - nie tylko w rozbudowę infrastruktury, ale i wychowanie wielu pokoleń uczniów – poświęcił 50 lat swojego życia.
Dziś sztandar naszej szkoły pochyla się nad śp. p Marianem Płachtą – w znaku szacunku i wdzięczności.
Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Strzelcach Krajeńskich
Tor przeszkód klas II
#SzkołaPromujacaZdrowie
Dnia 26 października uczniowie klasy II a, II b i II c wzięli udział w Torze Przeszkód dla klas II. Celem zawodów było zachęcanie do aktywności ruchowej, wzajemnej współpracy oraz rozwijanie sprawności fizycznej. Organizatorem tego wydarzenia były wychowawczynie klas II. Nad zawodami w roli sędziego czuwała p. Marta Wianecka - nauczyciel wychowania fizycznego w klasach IV-VIII. Uczniowie dzielnie i z uśmiechem pokonywali tory przeszkód. Zajęciom towarzyszyło wiele radości i zabawy. Każda klasa otrzymała dyplom za udział w zawodach.
inf. H. Gudynowska
19
Teatrzyk z Torunia z przedstawieniem "Gang Śmieciaków"
Dnia 25.10.2023 w naszej szkole gościł teatrzyk z Torunia z przedstawieniem ,,Gang Śmieciaków". Celem spektaklu teatralno-kabaretowego było promowanie postaw ekologicznych i zdrowego stylu życia oraz poznanie sposobów dbania o środowisko. Dodatkowo znalazły się tu także elementy profilaktyki uzależnień od alkoholu, nikotyny czy napojów energetycznych. Nasi uczniowie wraz z bohaterami przedstawienia przenieśli się w świat, w którym w sprytny sposób wytropieni i ukarani zostali ,,przestępcy" działający przeciw naszej planecie.
inf. M. Kołodziej
7
Europejski Dzień Języków Obcych
Dzień 26 września to Europejski Dzień Języków Obcych .Jest to dzień , którego celem jest promowanie języków obcych w Europie . Uczniowie klas 4-8 brali udział w rożnego rodzaju quizach. Celem wspólnej zabawy jest zwrócenie uwagi na bogactwo języków w Europie , którymi posługują się ich mieszkańcy. Uczniowie poznali podstawowe zwroty w wielu językach, dowiedzieli się jak brzmią powitania , rozwiązując przeróżne quizy i łamańce językowe. Dzięki obchodom EDJO uczniowie uświadomili sobie jak ważna jest znajomość języków obcych.
inf. E. Dzioch
Upiorny piątek
Zapraszamy do wspólnej zabawy
Szkolna inicjatywa profilaktyczna "Nawigacja w każdą pogodę"
Nasza szkoła przystąpiła po raz trzeci do programu Szkolna inicjatywa profilaktyczna Nawigacja w każdą pogodę. Jest to program opracowany przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej, który umożliwia wykonanie autodiagnozy środowiska szkolnego oraz realizację działań profilaktycznych opartych na wynikach tej diagnozy.
Szkolna inicjatywa profilaktyczna Nawigacja w Każdą Pogodę realizuje cele i zadania profilaktyki uniwersalnej oraz promocji zdrowia psychicznego. Jej zadaniem jest wzmocnienie naturalnych zasobów odporności i radzenia sobie z sytuacjami trudnymi i kryzysowymi (zasobów osobistych, rodzinnych i środowiskowych).
Celem ogólnym Nawigacji w każdą pogodę jest poprawa kondycji psychicznej uczniów i zapobieganie problemom mogącym wynikać z jej pogorszenia (w tym m.in. przemocy, korzystaniu z substancji psychoaktywnych, uzależnieniom behawioralnym).
Cel ten jest realizowany poprzez: zmotywowanie uczniów do ćwiczenia sposobów radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych; wzrost kompetencji rodziców i nauczycieli w zakresie wspierania uczniów, poprawę klimatu szkoły.
Program angażuje uczniów, rodziców i nauczycieli klas szóstych. Pierwszym działaniem jest diagnoza środowiska szkolnego za pomocą aplikacji internetowej, która będzie mieć miejsce w listopadzie 2023 r.
Więcej informacji na stronie programu https://ipzin.org/nawigacja-w-kazda-pogode/
Alicja Czerniawska
Zapraszamy
Innowacja "Jak uczyć uczenia się? Edukacja - moja inspiracja!"
Innowacje pedagogiczne dotyczą procesów tworzenia i przyswajania nowych rozwiązań oraz produktów składających się na ogół innowacyjnych doświadczeń z zakresu pedagogiki szkolnej. Są to zmiany typu rozwojowego powodujące wzbogacenie i udoskonalenie procesów wspomagania rozwoju i edukacji prowadzonych w szkole o nowe wartości. Celem zmian jest przejście od stanu aktualnego do stanu lepszego niosąc za sobą postęp.
W roku szkolnym 2023/2024, nasza szkoła podjęła się innowacji metodycznej z elementami organizacyjnej. Zatytułowana: „Jak uczyć uczenia się? Edukacja – moja inspiracja!”, skupia się na głównym celu jakim jest zdobywanie umiejętności tworzenia przez ucznia własnej, efektywnej strategii uczenia się. Do celów podrzędnych, ale również istotnych zaliczamy: dbanie o wysoką samoocenę ucznia; motywację ucznia; pracę z wykorzystywaniem różnych metod i technik sprzyjających procesowi uczenia się; dbanie o spiralny sposób uczenia się czyli powtarzanie, które porządkuje i ugruntowuje zdobytą wiedzę i umiejętności; skupianie się na celach; wdrażanie autokorekty i samooceny uczniów; komunikację uczeń-szkoła-rodzic. Innowacja polega m.in.: na rozmowach na temat uczenia się; wprowadzeniu OK zeszytu; zapoznaniu z różnymi technikami uczenia się i zasadami sprzyjającymi uczeniu się; zdobywaniu umiejętności pracy w grupie i wzajemnym uczeniu się od siebie nawzajem.
Podejmowana przez nas innowacja dotyczy także zdobywania umiejętności planowania, które jest najtrudniejszą ale też i najefektywniejszą częścią skutecznego uczenia się.
Zadaniem nauczyciela w programie jest towarzyszenie uczniom, prowadzenie ich w pracy, nakreślanie celów uczenia się, podpowiadanie kryteriów, dawanie informacji zwrotnych, organizowanie uczenia się.inf. A. Ruszczak
2
Skrzynka zaufania SOS=Pomoc
#SzkołaPromującaZdrowie
Drogi uczniu! Koło gabinetu szkolnego pedagoga zamontowana jest skrzynka zaufania SOS=Pomoc. Jeśli masz problem, coś Cię martwi, chcesz się podzielić czymś ważnym, zauważyłaś/łeś coś niepokojącego to ta skrzynka jest właśnie dla Ciebie. Szkolna skrzynka zaufania to kontynuacja działań o znaczeniu prozdrowotnym, których celem jest przeciwdziałanie kryzysom zdrowia psychicznego.
Mistrzowie w SKO
W naszej szkole wystartował konkurs "Mistrzowie w SKO". Klasa, która zgromadzi najwięcej oszczędności może otrzymać 500 zł nagrody ufundowanej przez LWBS. Uczniowie kl. IV - VIII mogą dokonywać wpłat w poniedziałki i wtorki na przerwie od godz.11:30 do 11:45 u p. Anny Grygorczyk w sali nr 10. Uczniowie kl. I - III pieniążki wpłacają we wtorki na przerwie od godz.11:30 do 11:45 i 12:30 do 12:50 u p. Pauliny Puchały w sali nr 1C.
Zapraszamy i trzymamy kciuki.
inf. A. Grygorczyk
Światowy Dzień Warzyw i Owoców
#SzkołaPromującaZdrowie
Dnia 20 października świętujemy Światowy Dzień Warzyw i Owoców. Święto to obchodzone jest zawsze w trzeci piątek października i ma na celu podniesienie świadomości dotyczącej zdrowotnego znaczenia warzyw i owoców w codziennej diecie.
W naszej szkole była to kolejna okazja do edukacji prozdrowotnej. Na głównym holu powstała gazetka, uczniowie dodatkowo wykonali piękne prace z warzywami i owocami w roli głównej, a na koniec dnia na naszych wychowanków czekał poczęstunek - zdrowe śliwki, które otrzymaliśmy ze sklepu KAPI Wioletta Michalska.
Jesteśmy pewni, że nasi uczniowie wiedzą, że warzywa i owoce to samo zdrowie.
inf. M. Kołodziej
5
Finał Wojewódzki Sztafetowych Biegów Przełajowych - Babimost
Dnia 19.10.2023 r. na terenie Centrum Sportowego w Babimoście odbył się Finał Wojewódzki Sztafetowych Biegów Przełajowych. Dziewczęta startujące w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej uplasowały się na VIII miejscu. Skład drużyny: Olga Bortnowska, Julia Jarmasz, Lena Markiewicz, Nadia Łabędź, Zuzanna Stępińska, Eliza Wawrzyniak, Alicja Kujawa, Maria Żak. Wszystkim gratulujemy wielkiego sukcesu!!
inf. M. Wianecka
Dokarmiamy ptaki
Klasa 2c jest już przygotowana do akcji dokarmiania ptaków.
inf. M. Klaszczyńska
Dzień Poczty Polskiej
Dzień 18 października to Dzień Poczty Polskiej. Korzystając z okazji podczas zajęć dodatkowych przypomnieliśmy sobie drogę listu od nadawcy do odbiorcy oraz jak poprawnie adresować kopertę. W ten wyjątkowy dzień uczeń naszej szkoły w ramach międzyszkolnej wymiany listów napisał list, zaadresował a następnie zakupił znaczek i wysłał do kolegi ze szkoły oddalonej blisko o 700km. Pracownikom Poczty życzymy, aby każdy dzień był słoneczny, torby lekkie a wszystkie listy i paczki łatwe do doręczenia.
inf. N. Iwanowska
Archiwum Aktualności