Program „DEBATA” adresowany jest do uczniów starszych klas szkół podstawowych, w przypadku których w większości nie miała jeszcze miejsca inicjacja alkoholowa. Warsztaty przeprowadzone zostały w klasach 5 i w klasie 6 w dniach: 6 i 11 kwietnia 2022r.
Realizacja programu oparta była o metody aktywizujące i służy przyjrzeniu się przekonaniom normatywnym młodzieży i próbie ich modyfikacji. Zmiana przekonań normatywnych – stanowi podstawę całego programu. Zabieg ten polega na zdiagnozowani u przekonań normatywnych prezentowanych przez klasę i próba ich modyfikacji. Celem jest odsłanianie rzeczywistej częstości zachowań destrukcyjnych występujących w grupie i towarzyszących im przekonań uczestników programu (np. nie ma zabawy bez alkoholu, podobnie wesela). Strategia ta porusza również kwestię wyboru zabaw/imprez na trzeźwo, burzy powszechną opinię młodych osób o tym, że nie ma zabawy bez alkoholu czy innych środków psychoaktywnych i pozwala dostrzec korzyści płynące z alternatywnych rozwiązań.
Zgodnie z założeniami programu, efektem zastosowanych strategii powinno być:
- zmniejszenie tendencji do zachowań ryzykownych związanych z alkoholem podejmowanych przez młodzież,
- ukształtowanie właściwych przekonań normatywnych dotyczących picia alkoholu,
- zmniejszenie ryzyka wystąpienia krótkoterminowych i odroczonych konsekwencji używania substancji psychoaktywnych,
- integracja środowiska szkolnego i rodzinnego w zakresie profilaktyki zachowań ryzykownych.
Program jest rekomendowany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Program został zrealizowany ze środków Gminy Strzelce Krajeńskie.