Jubileusz 80 lecia szkoły - 23 maja 2025 r.
Szkolny Konkurs Plastyczny - Nasze miasto rozstrzygnięty!
Temat tegorocznej edycji konkursu brzmi: Nasza szkoła - wczoraj, dziś i jutro, a jego realizacja ściśle wiąże się z obchodami 80-lecia naszej szkoły.
W dniu 1 kwietnia jury, pod przewodnictwem pani Marii Wolak-Paszkiewicz, przystąpiło do niezwykle satysfakcjonującej, acz jednocześnie wymagającej pracy. Po obejrzeniu i przeanalizowaniu wielu intrygujących prac uczniów klas IV, V, VI i VII wyłoniono najciekawsze propozycje. Do wystawy zakwalifikowano 53 prace, z czego 20 zostało uhonorowanych równorzędnymi nagrodami.
Lista laureatów:
1. Nadia Tomczak
2. Nikola Humańska
3. Maria Kowalska
4. Antonina Kozłowska
5. Artem Rekotow
6. Maja Bartos
7. Lena Perużyńska
8. Julia Krześniak
9. Alicja Rzepecka
10. Piotr Lipiec
11. Martyna Parszewska
12. Antoni Budacz
13. Wiktoria Kaźmierczak
14. Katarzyna Fabiańska
15. Zuzanna Jacyno
16. Kaja Gołębiewska
17. Lena Borkowska
18. Amelia Wojciechowska
19. Maja Banak
20 .Zofia Grabarczyk
Uroczystość otwarcia wystawy pokonkursowej oraz wręczenia nagród zaplanowano na 20 maja 2025 r.
Serdecznie gratulujemy laureatom oraz dziękujemy wszystkim uczniom za ich zaangażowanie!
inf. I. Hrabska
Światowy Dzień Sztuki
Drodzy Uczniowie,
Z okazji Światowego Dnia Sztuki zapraszamy Was do odkrycia tajemnic kultowego obrazu Mona Lisy, prezentowanego na naszej szkolnej gazetce. Poczytajcie opis, popatrzcie uważnie i dajcie się oczarować! Obok gazetki przygotowaliśmy kolorowanki i dorysowywanki - sięgnijcie po nie i użyjcie swojej wyobraźni, tworząc własne interpretacje tego arcydzieła. Gotowe prace możecie zabrać do domu, a jeśli macie ochotę, przyczepcie je do tablicy, by podzielić się swoją twórczością z całą szkolną społecznością.
Dołączcie do zabawy i poczujcie magię sztuki!
inf.I. Hrabska
Zwiedzamy Wrocław
W dniach 10.04.-11.04.2025r. klasy 7b i 7c uczestniczyły w wycieczce do Wrocławia. Pierwszym punktem programu była Panorama Racławicka. Spacer śladem wrocławskich krasnali doprowadził uczniów do Ostrowa Tumskiego - najstarszej, zabytkowej części miasta. Zwiedzanie zakończyliśmy na Wrocławskim Rynku, przy późnogotyckim starym Ratuszu. Drugiego dnia wycieczki uczniowie zwiedzili Hydropolis - centrum wiedzy o wodzie, które znajduje się w zabytkowym, XIX-wiecznym neogotyckim podziemnym zbiorniku wodnym. Dużą atrakcją był przejazd Polinką - kolejką liniową, którą grupa przeprawiła się na drugi brzeg Odry i na pieszo dotarła do najstarszego w Polsce ZOO. Nauka poprzez zabawę, lekcje w terenie i przede wszystkim wspólne spędzony czas to główne założenie wycieczki klasowej.
inf. A. Brzozowska
10
Ogród deszczowy
#PlanetaEnergii #ProgramEdukacyjny #przyroda #bioroznorodnosc #bioróżnorodność #edukacja #EdukacjaPrzyrodnicza #ochrona #OchronaSrodowiska
Ogród deszczowy to nietypowy rodzaj terenu zielonego. Poza funkcją ozdobną pełni także inną, podstawową rolę – filtruje wodę opadową i zwiększa tym samym jej retencję. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zarządzać wodą deszczową w sposób ekologiczny i estetyczny.
Zatrzymywanie deszczu przez ogród deszczowy to proekologiczne działanie, które pozwala wykorzystać naturalną wodę opadową. Może pobierać aż do 40% więcej wody niż trawnik. Dzięki tej właściwości ogród deszczowy sam się podlewa, a w czasie suszy i letnich upałów dzieli się zapasem wody z roślinami z najbliższego otoczenia i obniża temperaturę powietrza nawet o kilka stopni. Dzięki odpowiednio dobranym roślinom – oczyszcza wodę, glebę i powietrze oraz produkuje tlen. Zwiększa również bioróżnorodność, tworząc mikrośrodowiska. Woda opadowa w ogrodzie deszczowym staje się cennym zasobem zamiast problemem znikającym w podziemnym systemie kanalizacji.
Jest sucho… stojąc przy zbiorniku bioretencyjnym, stykamy się z przyziemnym kurzem i pyłem oraz odpowiednim poziomem wilgotności, który daje się odczuć przy powierzchni ogrodu. Zauważyliśmy też, że drobne krople, spływały z rur spustowych po przymrozkach. Łapiemy każdą kroplę, dzięki czemu tworzymy przestrzeń przyjazną przyrodzie, a co za tym idzie nam i naszemu zdrowiu. Nasi uczniowie mogą obserwować, jak woda jest zatrzymywana i wykorzystywana przez rośliny. Nasz przyszkolny ogród, to lekcja o ochronie środowiska, cyklu wodnym i bioróżnorodności. To inspirujące laboratorium natury na terenie szkoły.
Więcej na temat struktury naszego ogrodu, pod linkiem: https://www.canva.com/.../UjK06qeCtlt4GjeEa9NtYQ/watch...
Tworzenie miejsc sprzyjających bioróżnorodności przy naszej szkole, są efektem realizacji programu edukacyjnego Planeta Energii.
Info. A. Ruszczak, H. Gudynowska
3
XXV turniej "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku"
W dniu 14.04.2025 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Strzelcach Krajeńskich ruszyły rozgrywki powiatowe XXV Turnieju Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Jest to największy turniej piłkarski w Europie. W dniu dzisiejszym do rywalizacji przystąpiło 13 szkół. Szkołę Podstawową nr 1 reprezentowały 2 drużyny.
Zwycięzcą turnieju zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Strzelcach Krajeńskich pokonując w finale Szkołę Podstawową nr 2 ze Strzelec Krajeńskich 1 : O . Skład drużyny : Bartłomiej Nowak 4 a, Tomasz Błaszczuk 5 c, Piotr Lipiec 5 c, Adrian Działek 5 a, Bartosz Strugarek 5 a, Jacek Wojciechowski 4 a, Aleksander Kołodziej 4 a, Bartosz Chrebor 4 a, Mateusz Haszczyc 5 a , Bartosz Broniarski 4 b, Dawid Petruś 4 a, Filip Słapek 4 a, Jakub Dąbrowski 5 a, Kacper Michalski 4 c, Marcel Rogowski 4 c, Antoni Burda 5, Piotr Bartkowski 4 b, Jan Sieradzki 4 c, Miłosz Górski 4 b. Zwycięzca turnieju będzie brał udział w finale wojewódzkim w Babimoście.
inf. nauczyciele wychowania fizycznego
4
"Maks - chłopiec, który jest inny"
POZNAJĘ I ROZUMIEM RÓŻNORODNOŚĆ
Uczniowie klas I b, II a i II b wzięli udział w warsztatach w ramach Niebieskich Igrzysk. Na zajęciach dzieci zapoznały się z prezentacją, współpracowały w parach i w małych grupach, tworzyły prace plastyczne, ćwiczyły pomaganie innym oraz poznały historię chłopca z książki ,,Maks - chłopiec, który jest inny. Historia prawdziwa". Wszystko po to, aby zwiększyć poziom tolerancji i akceptacji inności oraz nauczyć się właściwie pomagać innym. To były bardzo wartościowe zajęcia.
Teraz czekamy na część sportową!
inf. M. Kram
Mapa internetowych aktywności
W ramach projektu Stacja Galaxy uczniowie klasy 3b i 3c zrealizowali drugą część tematu Podróż do świata Internetu, zatytułowaną "Tworzymy mapę internetowych aktywności".Podczas poprzednich zajęć dzieci przygotowały zestaw podręczny – walizkę pełną przedmiotów symbolizujących to, co może się przydać podczas podróży w cyfrowy świat. Tym razem przyszedł czas na stworzenie mapy, która pomoże bezpiecznie poruszać się po internetowych szlakach. Na swoich mapach uczniowie umieścili dobre rady i praktyczne wskazówki, które mogą pomóc w mądrym korzystaniu z Internetu. W efekcie powstały wartościowe i pomysłowe mapy internetowe.
To były bardzo owocne zajęcia – dzieci zdobyły wiele cennych informacji i umiejętności, które z pewnością wykorzystają w przyszłości.
inf. M. Klaszczyńska, P. Puchała
1
"Uczę się pomagać"
Uczniowie klasy 3a uczestniczyli w zajęciach warsztatowych „Uczę się pomagać”. Zajęcia miały na uwadze zwiększenie poziomu tolerancji i akceptacji inności. Uczniowie poznawali sposoby pomagania innym osobom, które mają różnorodne trudności w tych aspektach funkcjonowania, w których osoby pomagające dobrze sobie radzą. Dodatkowo uczniowie w ramach zajęć plastycznych stworzyli klasowy napis „Każdy jest wyjątkowy”. Różnimy się pod wieloma aspektami, ale każdy z nas jest NIEPOWTARZALNY I WYJĄTKOWY. Każdy z nas ma prawo do godnego traktowania i zasługuje na szacunek.
inf. H. Gudynowska
1
Powiatowy Turniej Piłki Nożnej
Dnia 11.04.2025 r. w Dobiegniewie odbył się Powiatowy Turniej Piłki Nożnej w kategorii Igrzyska Dzieci. 1 miejsce w turnieju zajęła Szkoła Podstawowa nr 1 w Strzelcach Krajeńskich pokonując w finale Szkołę Podstawową nr 2 z Drezdenka 5 : 0. Wyniki grupowe : SP 1 Strzelce Kraj - SP 1 Drezdenko 3 : 0 , SP 1 Strzelce Kraj.- SP 2 Strzelce Kraj 3 : 0 , SP 1 Strzelce Kraj - ZS Dobiegniew 4 : 0.
Skład drużyny : Kłaniecki Dawid kl.5c, Puchała Hubert kl. 6c, Lipiec Piotr kl. 5c , Młynaryk Michał kl. 6a, Sąsiadek Adam kl. 6a, Wychowałek Oskar kl. 7a, Haszczyc Hubert kl. 5a, Wolarek Dorian kl. 6a , Strugarek Bartosz kl. 5a, Działek Adrian kl. 5a , Ferens Roger kl. 6a , Błaszczuk Tomasz kl. 5c .
inf. nauczyciele wychowania fizycznego
Piłka Siatkowa - półfinał wojewódzki
Dnia 10.04 2025 r. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Strzelcach Krajeńskich brali udział w półfinale wojewódzkim w piłce siatkowej w Sulęcinie. Klasyfikacja końcowa: 1 miejsce SP Sulęcin, 2 miejsce SP 17 Gorzów Wlkp., 3 miejsce SP Słońsk, 4 miejsce SP 1 Strzelce Krajeńskie.
Skład drużyny : Puchała Hubert kl. 6c, Wychowałek Oskar kl. 7a, Sąsiadek Adam kl.6a, Lipiec Piotr kl. 5c, Wolarek Dorian kl.6a , Kłaniecki Dawid kl. 5c, Młynaryk Michał kl. 6a , Ferens Roger kl. 6a i Haszczyc Mateusz kl. 5a
inf. nauczyciele wychowania fizycznego
"Jsteśmy różni i pomagamy sobie"
Uczniowie klasy 3c uczestniczyli w zajęciach "Jesteśmy różni i pomagamy sobie", które odbyły się w ramach Niebieskich Igrzysk.
Celem zajęć było: dostrzeganie różnic i podobieństw między sobą, zwiększenie poziomu tolerancji i akceptacji inności oraz kształtowanie właściwych postaw wobec odmienności.
Podczas zajęć uczniowie wzięli udział w rozmowach, zabawach integracyjnych oraz ćwiczeniach rozwijających empatię i zrozumienie dla innych. Dzieci omówiły pojęcia takie jak: akceptacja, różnorodność oraz inność. Rozmawialiśmy o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy i ma inne potrzeby, zainteresowania i cechy, ale mimo to wszyscy zasługujemy na szacunek i wsparcie.
Uczniowie dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z pomaganiem innym oraz omawiali sytuacje, w których warto okazać wsparcie. Pracując w grupach, dzieci opracowywały pomysły na to, jak pomagać osobom z trudnościami oraz jak reagować, gdy ktoś potrzebuje pomocy lub jest traktowany inaczej. Ponadto w ramach zajęć informatycznych dzieci wykonały plakaty na temat tolerancji wobec inności. Prace te wyrażały przesłanie, że jesteśmy różni, ale czujemy to samo, a każdy człowiek ma takie samo prawo do szczęścia i godnego traktowania.
W podsumowaniu zajęć dzieci wskazywały, jak ważne jest bycie życzliwym, cierpliwym i otwartym na innych, niezależnie od różnic, jakie nas dzielą.
Tematyka zajęć przyczyniła się do pogłębienia świadomości na temat tolerancji, akceptacji i wspólnego działania na rzecz dobra innych.
inf. M. Klaszczyńska
"Z higieną za pan brat"
Dnia 8 kwietnia uczniowie klas trzecich wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielkami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Drezdenku – Panią Pauliną Pieluszczak-Suchodolską oraz Panią Sonią Michałek. Spotkanie odbyło się w ramach lubuskiego programu promującego zdrowie pt. "Z HIGIENĄ ZA PAN BRAT".
Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się wielu interesujących i praktycznych informacji na temat higieny osobistej. Szczególną uwagę poświęcono higienie jamy ustnej oraz prawidłowemu myciu rąk. Dzieci miały również okazję sprawdzić czystość swoich dłoni przy pomocy specjalnego urządzenia, które pod światłem ultrafioletowym ukazywało zabrudzenia niewidoczne gołym okiem. Było to bardzo ciekawe i pouczające doświadczenie, które pokazało, jak ważne jest dokładne mycie rąk.
Wizyta przedstawicielek PSSE była cennym doświadczeniem i doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy na temat dbania o własne zdrowie.
inf. M. Klaszczyńska
Nagrywamy hymn Niebieskie Igrzyska
Za nami kolejne działanie w ramach "Niebieskich Igrzysk" - nagranie hymnu w studio "Kanciapa".
Strzelecki Ośrodek Kultury - dziękujemy za możliwość profesjonalego nagrania.
inf. G. Mróz
"Niebieskie Igrzyska" - nagrywanie teledysku
"Niebieskie lgrzyska" już za 22 dni. Przygotowania w szkole trwają. Dziś odbyło się nagranie do teledysku promującego inicjatywę Fundacji Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka. Efekty już niebawem. Nie możemy się doczekać!
inf. G. Mróz
"Poznaję i rozumiem różnorodność"
,, Poznaję i rozumiem różnorodność"
Pod takim hasłem, uczniowie klasy 1A i 3B uczestniczyli dziś w zajęciach warsztatowych, których celem była nauka dostrzegania różnic i podobieństw między sobą. Zajęcia miały na uwadze zwiększenie poziomu tolerancji i akceptacji inności. Celem było także nauczenie właściwego sposobu reagowania na inność i pomaganie innym.
inf. P. Puchała
3
Zwycięstwo w konkursie plastycznym
W dniu 7 kwietnia z okazji Światowego Dnia Zdrowia, odbyło się uroczyste podsumowanie Powiatowego Konkursu Plastycznego organizowanego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Drezdenku. Konkurs odbywał się pod hasłem: „Państwowa Inspekcja Sanitarna Służy Ludziom”.
Z dumą informujemy, że uczennice klasy III c odniosły sukces w tym wydarzeniu.
Alicja Chmiel zdobyła pierwsze miejsce, natomiast Zuzanna Kopala otrzymała wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy naszym uzdolnionym uczennicom i życzymy dalszych sukcesów.
inf. M. Klaszczyńska
Konferencja "Nasze zdrowie w naszych rękach"
W dniu dzisiejszym nasza szkoła z okazji Światowego Dnia Zdrowia była organizatorem II konferencji o zdrowiu pod hasłem "Nasze zdrowie w naszych rękach". Miło nam było gościć zaproszonych specjalistów Soczyście Gorzów Wielkopolski , Gabinet Logopedyczny Anna Halasz Szkoła Podstawowa nr 1 oraz nauczycieli, pedagogów i rodziców.
Dziękujemy za obecność i do zobaczenia za rok.
17
Archiwum Aktualności