PILOTAŻ PROJEKTU „ETYKA NIE TYLKO DLA SMYKA” 2014/2015
Uczniowie naszej szkoły (kl. I d, II c, III e) wraz z nauczycielkami p. Marią Kram, p. Magdaleną Pelechacz oraz p. Gabrielą Mróz wzięli udział w pilotażu projektu „Etyka nie tylko dla smyka”. Projekt realizowany jest przez Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Celem projektu jest zwiększenie roli środowiska oświatowego w kształtowaniu postaw etyczno-moralnych uczniów przygotowujących do współdziałania w budowaniu demokratycznego społeczeństwa.
Uczniowie mieli okazję uczyć się odpowiedzialności za siebie, uświadamiać sobie różnicę miedzy dobrem, a złem. W trakcie realizacji projektu dzieci poznawały wartość, jaką jest piękno ukryte w dźwiękach muzyki, sztuce, przyrodzie. Zadawały sobie pytanie, czy bakteria również może być piękna? Podczas zajęć, pt. „Kupuj z głową” uczniowie wyciągali wnioski dotyczące wpływu reklamy na odbiorcę. Uczyli się, co to znaczy być uczciwym, prawdomównym, prawym i rzetelnym. Grając na instrumentach perkusyjnych w klasowej orkiestrze, uwrażliwiali się na wartość, jaką jest współpraca. Pisząc sms mający pocieszyć jedną z bohaterek bajki – mrówkę, kształtowali w sobie poczucie empatii i życzliwości. Tworzyli mapy myśli oraz odgrywali scenki dramowe, w których wskazywali wartość współdziałania, równości, przyjaźni i koleżeństwa. Uczyli się poszanowania przyrody i własnego środowiska. W trakcie warsztatów nie zabrakło również zagadnień matematycznych. Realizując „Serial matematyczny”, uczniowie poznawali perypetie mieszkańców „Figurowa Geometrycznego”. Dzięki bohaterom dowiedzieli się, czym jest dług, oszczędzanie, punktualność, obowiązkowość, czy szacunek dla starszych ludzi. W trakcie pilotażu nie zabrakło również uczenia młodych sportowców gry „fair play” oraz kulturalnego kibicowania.
Uczniowie bardzo chętnie podejmowali zadania związane z „etycznymi zakamarkami”. Najwięcej emocji wzbudziły zajęcia praktyczne, które zachęcały do dyskusji i prowadziły do ciekawych wniosków. Mam nadzieję, że wartość, jaką jest „dobro” na stałe zagości w umysłach i sercach najmłodszych wychowanków, którzy w przyszłości będą współdziałać przy budowaniu demokratycznego społeczeństwa.
W Albumie fotograficznym zdjęcia z realizacji tego projektu.
Magdalena Pelechacz – szkolny lider