Nie pal przy mnie, proszę
W naszej szkole realizowany jest program profilaktyczny „Nie pal przy mnie, proszę”, który adresowany jest do uczniów klas I - III szkoły podstawowej oraz ich rodziców. Jest on kontynuacją ubiegłorocznego programu edukacji antynikotynowej „Nie pal przy mnie, proszę”. Jego celem jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych, związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu. Programem „Nie pal przy mnie, proszę” objęci byli uczniowie dziewięciu klas trzecich.
GŁÓWNY CEL PROGRAMU:
Wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby przy nich palą papierosy.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- Uporządkowanie i poszerzenie wiadomości na temat zdrowia.
- Kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie.
- Uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia.
- Uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem.
HARMONOGRAM DZIAŁAŃ PROGRAMOWYCH
1.Poinformowanie nauczycieli o realizacji programu „Nie pal przy mnie proszę”.
2.Poinformowanie rodziców o udziale szkoły w ogólnopolskim programie „Nie pal przy mnie proszę”.
3. Prowadzenie zajęć warsztatowych przez wychowawców klas z wykorzystaniem scenariuszy dostępnych w programie edukacji antynikotynowej dla klas I - III SP „Nie pal przy mnie proszę” oraz własne.
4. Przeprowadzenie zajęć plastycznych dotyczących profilaktyki antytytoniowej. Wykonanie plakatów i ekspozycja prac.
5. Spotkanie z pielęgniarką szkolną.
6. Opracowanie sprawozdania z realizacji programu profilaktycznego „Nie pal przy mnie, proszę.
Tematykę programu przeprowadzono w ciągu pięciu zajęć warsztatowych o następujących tytułach:
1) Co to jest zdrowie?
2) Od czego zależy nasze zdrowie?
3) Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?
4) Co robić, gdy moje życie jest zagrożone?
5) Nie pal przy mnie proszę!
Na spotkaniach warsztatowych stosowano głównie metody aktywizujące. Uczniowie potrafili pracować zarówno w grupie, jak i indywidualnie. Poprzez zabawę zintegrowali się, a ich aktywność wzrosła. Były chętne do działań, a dzięki sympatycznej wiewiórce Wiki, która towarzyszyła im w zajęciach, mogły w interesujący sposób uzupełnić informacje i zgłębić tajniki wiedzy zdrowotnej. Na każdych zajęciach były wykonywane ciekawe prace plastyczne (nie tylko proponowane przez przewodnik), a ich efekty zostały umieszczone w galerii prac na gazetce szkolnej. Uczniowie kolorowali szablony wiewiórki Wiki, układali obrazki z elementów i rozwiązywali krzyżówki pt. „Zdrowie” i opowiadali historyjki obrazkowe. Ciekawym środkiem dydaktycznym okazał się „Wierszyk o Wiki”, którego dzieci wyuczyły się na pamięć i mogły recytować na kolejnych zajęciach.
Na ostatnim spotkaniu uczniowie wykonali plakat, który był bardzo pomysłowy i ciekawy z hasłem przewodnim „Mamo, Tato nie pal przy mnie, proszę”. We wszystkich wytworach dzieci wykazały dużą pomysłowość, ciekawe rozwiązania i twórczą ekspresję.
Wszystkie działania zaplanowane w roku szkolnym 2016 / 2017 zostały zrealizowane. Uczniowie uporządkowali i poszerzyli wiadomości na temat zdrowia, uświadomiły sobie, że same mogą unikać szkodliwych dla zdrowia sytuacji, poznały sposoby zachowań w sytuacjach, gdy inni ludzie palą przy nich papierosy.
Zdjęcia w Albumie fotograficznym.
Koordynator programu – Alina Bagrowska