Minął rok...
Dziś z dumą możemy wspomnieć miniony rok.
Z końcem 2018 roku w naszej szkole zakończył się czas obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tak! Czas obchodów trwał 12 miesięcy. Tę wyjątkową atmosferę mogliśmy poczuć, kiedy to już na początku stycznia (dokładnie rok temu) w holu szkoły, uczniowie klasy VI „e” wraz z wychowawcą ustawili tablicę z informacją o szczególnej dacie, krótką notą historyczną oraz cyframi, które codziennie zmieniane, pomagały społeczności szkolnej odliczać czas do okrągłej rocznicy.
Przy okazji Święta Flagi, przypadającego na 2 maja, uczniowie wspólnie utworzyli flagę z biało – czerwonych serduszek. Młodsi uczniowie wykonali białe, a starsi – czerwone serduszka. Każdy uczeń własnoręcznie wykonane serce, ze swoim imieniem umieścił w odpowiednim miejscu. Uczniowie mogli również przeczytać o historii flagi narodowej.
Wyjątkowo patriotyczną atmosferę i ducha przeszłości można było poczuć 8 maja. Tego dnia wychowankowie naszej szkoły poznali wydarzenia z historii Polski z drugiej połowy XVIII wieku za sprawą historycznego przedstawienia pt. „Witaj Majowa Jutrzenko !” przygotowanego z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.
Obchody rocznicowe przybierały różnorodne formy. Kolejną z nich okazał się ciekawy pomysł tworzenia lapbook'ów przez uczniów klas VI. Uczniowie w teczkach gromadzili wiadomości związane z niepodległą Polską tj.: rysunki, ilustracje, słówka, terminy czy wykresy. Zgromadzone materiały były wsparciem w utrwaleniu i powtarzaniu wiadomości z zakresu historii Polski.
Podczas roku dla „Niepodległej” nie zabrakło formy zabawowej. Taką przybrała impreza wzorowana na programie telewizyjnym pn. „Kocham Cię Polsko”. Uczestnicy – nauczyciele i uczniowie - rozwiązywali zadania związane z historią, muzyką czy językiem polskim.
Obok zabaw, inscenizacji i innych działań warto wspomnieć o ofercie dla uczniów uzdolnionych artystycznie. Uczniowie mieli możliwość świętować Odzyskanie Niepodległości, opierając się na swoich uzdolnieniach, biorąc udział w konkursach artystycznych.
Talent plastyczny został doceniony m.in. w Szkolnym Konkursie Plastycznym pn. „Moje Miasto z Symbolem Narodowym”. Uczniowie dostrzegając ciekawe zakątki naszego miasta przedstawiali je na pracach plastycznych ozdabiając symbolem narodowym. Młodsi plastycy, wsparci rodziną wykonali bardzo pomysłowe, przestrzenne, prace plastyczno-techniczne na konkurs pn. „Orzeł Narodowy”. Te wyjątkowe wytwory ozdobiły szkołę w tygodniu przed wyczekiwana datą.
Uczniowie wzięli także udział w konkursach zewnętrznych.
Wymiar wojewódzki przybrał udział w konkursie organizowanym przez Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta w Gorzowie Wlkp. na komiks związany z tematem odzyskanie przez Polskę Niepodległości.
Walory wokalne naszych uczniów zostały zaprezentowane na Konkursie Piosenki Patriotycznej organizowanym przez Strzelecki Ośrodek Kultury, a recytatorskie w Szkolnym Konkursie Recytatorskim pn. „Kto Ty jesteś? Polak Mały”.
Z czasem atmosfera i emocje rosły. Zbliżając się do tygodnia bezpośrednich uroczystości, a dokładnie 11 października, mogliśmy posmakować „Patriotek”. Były to kruche ciasteczka z lukrem i posypką w barwach narodowych, przygotowane przez uczniów naszej szkoły i rozdawane mieszkańcom naszego miasta. Słodka akcja akcentowała postawy patriotyczne naszych uczniów.
Punktem kulminacyjnym roku obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości był Tydzień dla Niepodległej. Szkoła została ozdobiona w każdym szczególe.
„Droga do niepodległości”, to wystawa o tematyce nawiązującej do odzyskania przez Polskę niepodległości. W holu głównym szkoły zaprezentowano wystawę prezentującą wydarzenia
i sylwetki postaci związanych z historycznymi wydarzeniami. Uczniowie uczęszczający na zajęcia krawieckie uszyli biało-czerwoną girlandę, która ozdobiła szkołę w barwy narodowe.
I tak doczekaliśmy 5 listopada. W ten dzień w szkole zaczął się wyjątkowy tydzień. Już od rana dyrekcja naszej szkoły, nauczyciele i uczniowie klas I-III, wzięli udział w apelu podsumowującym konkurs plastyczno-techniczny “Orzeł Narodowy”. We wtorek wybrzmiały recytacje wierszy patriotycznych, a w środę młodsi uczniowie wykonali świąteczne kotyliony. Czwartek to dzień,
w którym odbył się Apel Pamięci Bohaterów dla klas I-III i inscenizacja patriotyczna dla uczniów starszych.
Piątek, 9 listopada, to czas głównych uroczystości szkolnych. Rano, przy dźwiękach pieśni patriotycznych, uczniowie zgromadzili się| sali gimnastycznej. Tam, po przemówieniu Pani Dyrektor Aldony Ułasowiec i burmistrza Strzelec Krajeńskich Mateusza Federa oraz prezentacji kapsuły czasu z życzeniami dla Polski, przy fanfarach wprowadzono wyjątkowy tort. Tort “Dla Niepodległej” wykonany z babeczek na blisko dwumetrowej platformie, podzielony trafił do każdego ucznia. Po poczęstunku uroczystości przeniesiono na dziedziniec szkoły. Wzniosłość atmosfery uświetnił pokaz musztry oraz salwa honorowa reprezentantów Kompanii Kadetów im. Zesłańców Sybiru z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wielkopolskim.
Tam w obecności wszystkich uczniów, pracowników i gości nastąpiło zakopanie kapsuły czasu i posadzenie drzewa oraz odkrycie kamienia upamiętniającego to wydarzenie. Kolejnym elementem uroczystości było opuszczenie flagi okalającej budynek szkoły 3,5 m x 12 m przy wzruszających słowach odśpiewanej “Roty”.
Następnie cała społeczność uczniowska, zaproszeni goście, kadeci przeszli ulicami Strzelec na Rynek miejski, gdzie odbyło się “Czytanie dla Niepodległej”. Uczestniczy tych wydarzeń usłyszeli wiersze patriotyczne przeczytane przez Pana w-ce burmistrza Mateusza Karkoszkę, nauczyciela naszej szkoły Marka Ułasowca, księdza Pawła Sztybera, nauczycielkę j. polskiego Panią Irenę Mańkowską oraz uczniów naszej szkoły Wiktorię Romanowską i Jana Broniarskiego.
Kończąc główne obchody rocznicowe wszyscy obecni na rynku miejskim odśpiewali wspólnie hymn narodowy.
W tych podsumowaniach warto także wspomnieć o akcencie szkolnym w obchodach miejskich tego święta. 11 listopada, władze miasta, poczty sztandarowe i społeczność miejska zostali zaproszeni na wzniosły moment opuszczenia flagi narodowej na budynku naszej szkoły.
Wspominając bogactwo przedsięwzięć związanych z 100 rocznicą obchodów Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości, chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację tych wydarzeń: burmistrzowi Mateuszowi Federowi, burmistrzowi Mateuszowi Karkoszce, p. Krzysztofowi Szafrankowi, p. Grzegorzowi Rakiejowi, p.Damianowi Romanowiczowi, p. Agnieszce Bejence, Pracowni tortów REwelka Ewelina Roćko i Ania Denkowska, p. Ryszardowi Jaskowi, Nadleśnictwu Strzelce Krajeńskie, p. Dawidowi Gębicz, p. Erykowi Szurko, p. Mirosławowi Bonieckiemu, p. Patrykowi Bagińskiemu, p. Dariuszowi Sobczakowi i strażakom ochotnikom z Lipich Gór.
Cieszymy się, że po części nadal możemy poczuć wzniosłość tych chwil, oglądając film przygotowany przez Pana Patryka Bagińskiego. (link: https://www.facebook.com/NaszeStrzelce/videos/vb.1624078274478696/2224281817854159/?type=2&theater)
Dziękujemy!