W pierwszej w tym roku szkolnym edycji projektu unijnego „Bez granic: nauka – praca – życie” w zajęciach „Architektury” brali udział uczniowie z klas piątych. W trakcie warsztatów, poprzez zabawę, poznali pojęcia związane z zawodem architekta. Dowiedzieli się, czym zajmuje się architekt i co to jest architektura. Zapoznali się z przykładami projektów architektonicznych inspirowanych światem przyrody i wykonali formę przestrzenną pt. „Pajęczyna”.
W ramach projektu odbył się wyjazd do muzeum etnograficznego w Ochli. Na terenie Skansenu uczniowie mieli okazję obejrzeć budowle ludowe. Poznali wiele pojęć związanych z architekturą drewnianą. Dowiedzieli się między innymi co to jest: strzecha, gont, izba, sień, szachulec, klepisko, poznali ciekawostki związane z konstrukcją budowli. Odwiedzili również Palmiarnię w Zielonej Górze. Na przykładzie tej budowli obserwowali jak funkcja budowli wpływa na jej formę.
Uczestnicy projektu dowiedzieli się jakie są etapy powstawania domu. Poznali pojęcia: przekrój poziomy, przekrój pionowy, elewacja. Wykonali projekt domu na stacji orbitalnej w kosmosie.
Dowiedzieli się również co to jest plan zagospodarowania przestrzennego i czym zajmuje się urbanista. Zaplanowali i wykonali makietę miasta.
W trakcie spotkania z architektami w Urzędzie Miasta mieli okazję zapoznać się z dokumentacją projektową. Zobaczyli plany miejscowe, plany zagospodarowania przestrzennego oraz dokumentację budynku – segment C Szkoły Podstawowej nr 1.
W trakcie rozmowy z panią Joanną Pawłowską oraz panią Zofią Cytryną dowiedzieli się jak wygląda edukacja architekta i jakie umiejętności należy doskonalić aby w przyszłości kształcić się w zawodzie.
W czasie realizacji projektu uczestnicy aktywnie zdobywali nowe wiadomości i umiejętności.
Iwona Hrabska