XI mikołajkowy szkolny turniej szachowy
- 11
„Najpiękniejsza Ozdoba Choinkowa”
9 grudnia odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu na „Najpiękniejszą Ozdobę Choinkową”. Organizatorem konkursu było Starostwo Powiatowe. Komisja konkursowa doceniła liczne prace naszych uczniów.
W kategorii klas IV-VIII nagrody zdobyli:
1.Kinga Olewińska- II nagroda
2. Julia Przysło – II nagroda
3. Klaudia Denkowska – III nagroda
4. Oliwier Kristel – III nagroda
Wyróżnienia otrzymali:
Emma Lubieniecka, Julia Górska, Fabian Urban, Antonina Paszkiewicz, Agata Kostrzycka, Szymon Gibki, Nina Wasij, Julia Namysłowska
W kategorii klas I-III wyróżnienia zdobyli:
Konrad Niedźwiedzki, Julia Tatała, Yevheniia Neskoromna, Maja Szylak, Wojciech Przybył (opiekun - Gabriela Mróz)
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Iwona Hrabska
Mojżesz - książę Egiptu
Uczniowie klasy 1a i 3c 27 listopada wybrali się do Strzeleckiego Ośrodka Kultury na przedstawienie teatralne pt. „Mojżesz - książę Egiptu”, w wykonaniu artystów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa.
Spektakl wprowadził dzieci w tematykę biblijną, przedstawiającą historię Mojżesza i jego życie w Egipcie. Gra aktorów połączona z multimedialną animacją, przeplatana muzyką, śpiewem oraz pokazem kolorowych świateł wywarła duże wrażenie na młodych odbiorcach.
Przedstawienie bardzo się nam podobało, a przede wszystkim możliwość współuczestniczenia w nim poprzez taniec.
Monika Klaszczyńska
Gabriela Mróz
Warsztaty laboratoryjne
W dniu 18.11.2019r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcie zorganizowanym przez firmę GAZ- SYSTEM. Firma ta jest operatorem gazociągów na terenie całej Polski.
W czasie tego spotkania w bardzo interesujący sposób uczniowie klas VII i VIII mogli się dowiedzieć o wielu zjawiskach fizycznych i chemicznych związanych z gazem.
Samodzielnie zbudowali zestawy do elektrolizy, badali właściwości gazów i bawili się wykorzystując te właściwości. Najbardziej podobały się doświadczenia z ciekłym azotem, przeprowadzone w formie pokazów.
Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się również, jaki wpływ ma nadmiar emisji dwutlenku węgla na nasze środowisko.
Zajęcia trwały sześć godzin dla trzech grup uczniów.
Mikołajki na sportowo!
- 20
6 grudnia atrakcjom dla uczniów klas I-III nie było końca!
Już po przekroczeniu progu szkoły wszystkie dzieci częstowane były cukierkami przez Świętego Mikołaja, który przechadzał się po szkole!
Następnie uczniowie aktywnie uczestniczyli w mikołajkowych zawodach sportowych, które odbyły się na sali gimnastycznej. Klasy IB i IIA specjalnie na tę okazję przygotowały i zaprezentowały tuż przed rozpoczęciem zawodów, specjalny układ taneczny do utworu, pt. „Jingle Bells”. W trakcie sportowych zmagań nie zabrakło m. in. takich konkurencji jak: pakowanie prezentów, czy biegi reniferów. Wszystko to działo się w duchu sportowej rywalizacji, ale przede wszystkim dobrej zabawy.
Niespodzianek nie brakowało także w klasach, gdzie na uczniów czekały upominki oraz słodkości.
Również tego dnia klasa IB wspólnie z młodszymi kolegami i koleżankami z przedszkola oraz Burmistrzem naszego miasta, dekorowała choinkę na strzeleckim rynku. Wcześniej, pierwszaki przygotowywały się do tego wydarzenia, wykonując ozdoby w postaci kolorowych aniołków.
Ten dzień zapewne przysporzył uczniom wiele radości i na długo pozostanie w ich pamięci.
Paulina Puchała
Joanna Sidor
Przedstawienie profilaktyczne „Normalka”
Dnia 21.10.2019r. uczniowie klas VIIa i VIIb mieli okazję obejrzeć monodram Adama Andryszczyka pt: „Normalka” granego przez gorzowskiego aktora Jana Mierzyńskiego.
Spektakl ten opowiadał historię alkoholika, którego podczas pijackich wizji nawiedza jego zmarły kolega. Sztuka ta miała za zadanie zwiększyć odpowiedzialność młodego widza za własne życie, uświadomić widzowi problem uzależnienia, który w wielu przypadkach prowadzi na dno.
Po przedstawieniu uczniowie wypełnili ankietę, która była elementem kampanii profilaktycznej „Normalka”.
Alicja Czerniawska
Andrzejki
Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości.
W ostatnim tygodniu listopada uczniowie klas I - III obchodzili Andrzejki. Dzięki wróżbom chłopcy mogli poznać imię przyszłej wybranki, a dziewczynki – imię przyszłego wybranka. Były też wróżby związane z wyborem przyszłego zawodu i tego co nas może spotkać w przyszłości.
Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy taneczne i poczęstunek.
M. Czaińska
Warsztaty pisarskie
- 3
1 grudnia uczniowie klasy IIIc wzięli udział w warsztatach poświęconych tworzeniu komiksów. Uczniowie pod okiem Zbigniewa Masternaka, dziennikarza, scenarzysty filmowego i autora komiksów, tworzyli komiksowe historie, oparte na własnych pomysłach z elementem lokalnego patriotyzmu.
Każdy z uczestników mógł zaprezentować swój komiks przed grupą. Wszystkie prace zostały nagrodzone brawami, a najciekawszą pan Zbigniew uhonorował nagrodą. Tę otrzymał Tymoteusz Pytlos – gratulujemy!
Serdecznie dziękujemy Pracownikom Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Strzelcach Krajeńskich za zaproszenie.
G. Mróz
Finał wojewódzki Lubuskiej Olimpiady Młodzieży w szachach drużynowych
- 7
02.12.2019 r. w Sulechowie odbył się finał wojewódzki Lubuskiej Olimpiady Młodzieży – Igrzyska Młodzieży Szkolnej, organizowany przez Szkolny Związek Sportowy „Ziemia Lubuska”.
W zawodach wzięło udział 11 drużyn z województwa lubuskiego. Uczniowie rozegrali 7 rund po 15 minut na zawodnika.
Nasza drużyna w składzie: Maciej Paluta klasa VIIa, Dawid Krzyszewski klasa VIIb, Mikołaj Grabowski klasa VIIb, zdobyła III miejsce.
Uczniowie otrzymali puchar, medale i dyplom.
Gratulujemy!
Elżbieta Partyka
Opłata za obiady w grudniu
Opłata za obiady w grudniu wynosi 60 zł (15 dni x 4 zł).
W związku z zakończeniem roku kalendarzowego bardzo prosimy rodziców o regulowanie należności w terminie do 10 grudnia.
Późniejsze terminy wpłat będą naliczane już z odsetkami ustawowymi.
Z wizytą w Warsztacie Terapii Zajęciowej
28 listopada uczniowie klasy III a wzięli udział w zajęciach plastycznych zorganizowanych przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Strzelcach Krajeńskich.
Podczas zajęć dzieci wykonały piękne kartki świąteczne z materiałów przygotowanych przez uczestników warsztatu. Zajęcia poprowadziła pani Julita Szach – instruktorka pracowni plastycznej.
Na zakończenie dzieci obejrzały także inne pracownie oraz podziwiały różne prace wykonane przez uczestników warsztatu m. in. witraże, ceramikę, prace z filcu, ozdoby, dekoracje.
M. Kram
2
Spotkanie z Mistrzem Polski w kolarstwie szosowym i wicemistrzem kolarstwa górskiego Michałem Palutą
Dnia 21.11.2019r. w świetlicy szkolnej w segmencie C, w ramach promocji zdrowego stylu życia, odbyło się spotkanie ze znanym strzeleckim kolarzem, wychowankiem naszej szkoły, tegorocznym Mistrzem Polski w kolarstwie szosowym i wicemistrzem kolarstwa górskiego Michałem Palutą.
W spotkaniu uczestniczyły klasy: IIa , IIb, IIc oraz VIb.
Podczas spotkania gość opowiadał o swoich pierwszych krokach podczas treningów, pragnieniach i chęciach, które są na samym początku kariery kluczowe, mówił, że możesz być niesamowicie dobry i wygrywać lokalne wyścigi, ale jak trudnym krokiem jest przejście na prawdziwe zawodowstwo.
Obecnie pan Michał Paluta jeździ zawodowo w CCC Team.
Opowiadał uczniom o życiu kolarza. Jak ważny jest higieniczny tryb życia: odpoczynek, odpowiednie odżywianie się i trening.
Następnie uczniowie zadawali mistrzowi wiele ciekawych pytań dotyczących kolarstwa szosowego, sprzętu, odbytych wyścigów oraz kilka pytań dotyczących życia prywatnego. Pan Michał cierpliwie na wszystkie pytania starał się odpowiadać.
Może spotkanie z tak ciekawą, a zarazem skromną postacią skłoni uczniów do spróbowania swoich sił w tej dziedzinie sportu.
Iwona Wojtas
Joanna Sidor
Paulina Popowczak
Rafał Chmiel
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Dnia 25 listopada klasa II b Światowy Dzień Pluszowego Misia spędziła w bibliotece szkolnej uczestnicząc w lekcji bibliotecznej prowadzonej przez panią Janinę Stadler, która na wstępie przypomniała dzieciom historię związaną z misiem i z ustanowieniem tego święta.
Zapoznała dzieci z książkami o różnych misiach, które znajdują się w naszej bibliotece, zachęcając do wypożyczenia wybranej pozycji. Przeczytała fragmenty wybranych książek. Po wysłuchaniu uczniowie mogli wykazać się znajomością treści wysłuchanych tekstów. Rozwiązywali również zagadki o misiach.
Następnie opowiadali o swoich miśkach, które przynieśli tego dnia do szkoły.
Za aktywny udział pani Janina rozdała dzieciom kolorowanki z misiami.
Iwona Wojtas
WYMIANA POLSKO – NIEMIECKA orientacja zawodowa na pograniczu polsko - niemieckim
- 5
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły spotkali się ze swoimi rówieśnikami z Niemiec. Tym razem klasa 7B wraz z opiekunkami (A. Brzozowska i M. Klaszczyńska) realizowali program współpracy INTERREG VA BB-PL „Bez granic: nauka – praca – życie”. Koordynatorem programu jest Gmina Strzelce Krajeńskie.
W dniach 18.11.2019r. - 21.11.2019r. młodzież polsko – niemiecka poznawała od strony praktycznej specyfikę wybranych profesji.
W Stanowicach w Klubie Młodego Wynalazcy uczniowie wcielili się w rolę laborantów w zakresie chemii, biologii i kosmetologii. W nowocześnie wyposażonych laboratoriach mogli również wykonać zadania z zakresu robotyki oraz wydrukować w 3D zaprojektowane przez siebie prace.
W Centrum Szkolenia Zawodowego w Hennickendorf uczniowie w grupach mieszanych brali wraz z opiekunami czynny udział w warsztatach stolarskich, malarskich i lakierniczych.
Podczas tegorocznego spotkania uczniowie mieli okazję sprawdzić w praktyce swoje umiejętności i predyspozycje do wykonywania, być może swojego przyszłego zawodu.
Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników.
A. Brzozowska
M. Klaszczyńska
Mistrzostwa Powiatu w Szachach Drużynowych
- 10
22.11.2019 r. w Strzelcach Krajeńskich odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Szachach Drużynowych. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny.
W kategorii - Igrzyska Dzieci - III miejsce zajęła drużyna w składzie:
Jankowski Jan - klasa III a
Gibki Damian - klasa II b
Kowalewski Filip -klasa II c
Romanowska Gabriela - klasa III b
Herberg Mikołaj - klasa I a
W kategorii – Igrzyska Młodzieży - I miejsce i awans na Wojewódzkie Igrzyska Młodzieży zajęła drużyna w składzie:
Krzyszewski Dawid - klasa VII b
Paluta Maciej - klasa VII a
Grabowski Mikołaj - klasa VII b
Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, puchary i medale.
Serdecznie gratulujemy!
Elżbieta Partyka
Szkoła do hymnu
W tym roku nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży „Szkoła do hymnu”. Przedsięwzięcie to jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy Rekord dla Niepodległej, w której uczestniczyli uczniowie z blisko 24 tysięcy placówek w kraju i za granicą.
Tegoroczna akcja „Szkoła do hymnu” odbyła się w całej Polsce w piątek 8 listopada. O symbolicznej godzinie 11:11 wszyscy uczniowie naszej szkoły na dziedzińcu szkolnym wspólnie odśpiewali 4 zwrotki hymnu.
Panowała uroczysta i podniosła atmosfera.
Eliza Kołodziejska
Szkolny program „Hałasowi mówimy STOP” w klasach I-VIII
Drodzy Rodzice i Uczniowie!
Powszechnie wiadomo, że hałas ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.
U dzieci:
- powoduje trudności w koncentracji,
- ogranicza efektywność uczenia się,
- pogłębia zmęczenie,
- wywołuje niepokój,
- może prowadzić do uszkodzenia słuchu.
W roku szkolnym 2019/2020 podejmujemy działania zmierzające do ograniczenia hałasu w naszej szkole. Szkolny program ,,Hałasowi mówimy STOP” powstał z troski o zdrowie dzieci i wszystkich pracowników naszej placówki.
W ramach programu:
- zostaną przeprowadzone pogadanki na temat: czym jest hałas i jaki jest jego wpływ na samopoczucie człowieka,
- wykonane zostaną prace plastyczno – techniczne w formie znaków drogowych symbolizujących ciszę i zakaz hałasowania, które zostaną powieszone w klasach, w świetlicy i na korytarzu szkolnym,
- dokonany będzie pomiar hałasu na przerwach w I i II semestrze,
- uczniowie będą ćwiczyć sprawne ustawianie się po dzwonku i ciche wejście do sal lekcyjnych,
- na pierwszej przerwie klasy I – III będą spożywać drugie śniadanie w ciszy oraz przy muzyce relaksacyjnej,
- sporządzony zostanie Klasowy Kodeks Walki z Hałasem,
- w świetlicach szkolnych organizowane będą zajęcia czytelnicze, gry i zabawy wyciszające,
- przestrzegana będzie cisza na stołówce szkolnej podczas spożywania obiadu.
Program „Hałasowi mówimy STOP” realizowany będzie wśród uczniów klas I-VIII podczas zajęć lekcyjnych, przerw, pobytu w świetlicy szkolnej i na stołówce.
Koordynator programu: Elżbieta Partyka
Spotkanie autorskie
- 1
13 listopada uczniowie z klasy IIc (wych. I. Wojtas) oraz IIIa (wych. M. Kram) zostały zaproszone na spotkanie autorskie do Biblioteki Publicznej. Dzieci poznały autorkę książek - panią Magdalenę Ludwiczak.
Podczas spotkania dzieci rozmawiały o czytaniu książek oraz dowiedziały się jak powstają książki i jak tworzy się do nich ilustracje. Pani M. Ludwiczak przeczytała wybrane fragmenty „Kadelkowych rozterek”, które spodobały się dzieciom. Na zakończenie dzieci otrzymały dedykacje autorki do zakupionych książek.
M. Kram
Koziołek Matołek
8 listopada 2019 r. w świetlicy szkolnej odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-technicznego pod hasłem „Koziołek Matołek”.
W konkursie dla klas I-III wzięło udział 31 uczniów naszej szkoły. W części plastycznej wyłonionych zostało troje laureatów, natomiast w części technicznej zostało nagrodzonych czworo uczniów SP nr 1, a ośmioro zostało wyróżnionych. Organizatorzy konkursu: pani Magdalena Bortnowska oraz pani Marzena Klimek wręczyły dyplomy oraz nagrody.
Laureaci:
Część plastyczna:
miejsce I – Natalia Podkówka kl. Ia
miejsce II- Hubert Wierzbicki kl. Ia
miejsce III- Jakub Stuchly kl. IIIb
Część techniczna:
miejsce I – Szymon Broniarski kl. IIb
miejsce II- Krystian Rybak kl. IIb
miejsce II- Julia Bejenka kl. IIc
miejsce III- Kaja Gołębiewska kl. Ib
Wyróżnienia:
Hanna Gębicz kl. Ia
Kacper Hołod kl.Ib
Jakub Starczyński kl. Ib
Wiktoria Kaźmierczak kl. Ib
Wojciech Kowalewski kl. Ic
Hanna Przysło kl. Ic
Amelia Wojciechowska kl. Iic
Jan Jankowski kl. IIIa
Archiwum Aktualności