Praca w zawodzie jest znowu w modzie „Zawód – informatyk”
Program powstał, aby wyjść naprzeciw potrzebom i zainteresowaniom uczniów. Zostały stworzone warunki do zapoznania dzieci drugiego etapu kształcenia z zawodem „Informatyk”.
Realizacja programu przewidziana jest na 16 godzin – 6 spotkań po 2 godziny (zajęcia w szkole) lub 3 godziny (wyjście do firm zewnętrznych).
Zajęcia odbywają się w I semestrze od 17 października 2016 do 27 stycznia 2017 roku we wtorki, po zajęciach lekcyjnych. Spotkania ustalane są z tygodniowym wyprzedzeniem, które jest uzależnione od wolnych terminów firm z zewnątrz i dopasowywane do nich indywidualnie.
Na pierwszych zajęciach zostały przedstawione założenia programowe i ustalony wstępny plan zajęć.
Tematyka zajęć:
Przepisy BHP w pracy ze sprzętem elektrycznym. O systemach operacyjnych.
Budowa i montaż zestawu komputerowego. Sieci komputerowe.
Instalacja systemu operacyjnego Windows. Instalacja sterowników i oprogramowania.
Budowa serwera – wizyta w Nadleśnictwie.
Wykorzystanie komputerów w produkcji – Wizyta z SPARTHERM.
Godzina kodowania (Hour of CODE) – udział w ogólnoświatowym projekcie nauki programowania
Ważnym aspektem pracy ze sprzętem elektrycznym i elektronicznym jest bezpieczeństwo osób obsługujących, dlatego przypomniano przepisy BHP. W trakcie „burzy mózgów” omówiono systemy operacyjne stosowane w komputerach osobistych i innym popularnym sprzęcie życia codziennego.
Na drugich zajęciach zapoznano z budowę zastawu komputerowego i jednostki centralnej. Największą atrakcją zajęć okazał się własnoręczny montaż podzespołów jednostki centralnej.
W trakcie zajęć przedstawiono sieci komputerowe, ich budowę, urządzenia i sposoby łączenia. Dzieci miały możliwość wykonania dla własnych potrzeb kabel ETHERNET RJ45.
Nadleśnictwo Strzelce wprowadziły dzieci w gospodarkę leśną przedsiębiorstwa.
Administrator pan Mikołaj Wasilewski prowadząc zajęcia omówił stosowane systemy i programy, a następnie pokazał serwerownię.
Podczas ogólnoświatowej Godziny Kodowania – Hour of CODE dzieci miały możliwość najpierw nauki, a następnie stworzenie nowej gry, w którą mogli zagrać uczestnicy projektu i znajomi.
Zdjęcia w Albumie fotograficznym.
Mariusz Naruszewicz